Kategórie      

Ako vybrať kĺbovú výživu?

Úvod Potrebujete poradiť?Ako vybrať kĺbovú výživu?

Kĺbová výživa, vo fitness žargóne prezývaná aj kĺbovka je doplnok výživy, ktorý slúži na správne vyživenie tvojich kĺbov. Každému je asi jasné, že pri pravidelnom športovaní sa tvoje kĺby zaťažujú a opotrebovávajú. A neplatí to len pre cvičenie s činkami vo fitku, ale pre úplne všetky športy. Ak chceš dlhodobo využívať potenciál svojho tela na 100 %, mal by si myslieť aj na zdravie kĺbov. Ak si cvičením privodíš zranenie, môžeš zabudnúť na tréningy na niekoľko týždňov či mesiacov a dokonca pri väčších zraneniach nebudeš môcť naďalej športovať. Preto je veľmi dôležité myslieť nielen na doplnky, ktoré zvyšujú silu a rast svalov, ale aj na správnu výživu a udržanie zdravia tvojich kĺbov. Keď už kĺby bolia, je neskoro a vtedy je potrebné vyhľadanie odbornej pomoci.

 

 

Ak sa chceš vyhnúť týmto problémom, zaraď kĺbovú výživu aspoň niekoľkokrát ročne do svojho suplementačného plánu. Kĺbová výživa pomáha obnovovať kĺbové spoje, väzivá a chrupavky a zlepšuje mobilitu kĺbov. Medzi hlavné zložky kĺbových výživ patria tieto látky:

Glukosamín

Glukosamín je najzákladnejšia látka všetkých komplexných kĺbových prípravkov. Získava sa z tiel mäkkýšov. Vyživuje kĺb a zabraňuje rozpadu kĺbového tkaniva. Má analgetické účinky a spomaľuje viaceré ochorenia kĺbov, napr. osteoartrózu. Nedokáže ju síce úplne vyliečiť, ale výrazne spomaľuje jej postup.

Odporúčaná denná dávka je 900-1500 mg v troch dávkach denne (kvôli možnosti nadúvania pri väčšej jednorazovej dávke). Netreba sa báť ani dávky 3000 mg/deň, kedy sú účinky ešte silnejšie. Glukosamín by sa mal prijímať spolu s pevným jedlom, nie na lačný žalúdok.

Chondroitín

Druhá najzastúpenejšia látka v kĺbových výživách. Získava sa zo zvieracích chrupaviek. V kombinácii s glukosamínom účinne pomáha v spomaľovaní osteoartritídy a tlmení bolesti kĺbov. Má schopnosť viazať vodu a tým zlepšuje pružnosť chrupavky.

Odporúčaná denná dávka je 1000-1200 mg v dvoch až troch dávkach spolu s jedlom.

Žraločia chrupavka

Menej zastúpený prvok kĺbovej výživy, predáva sa aj ako samostatný suplement na podporu kĺbov. Obsahuje viac ako 40 % kolagénu, aminokyseliny, minerály, vápnik, horčík a fosfor. Podporuje elasticitu tkanív a hojenie šliach a väzov a pomáha v raste spojivových tkanív.

MSM

Ďalšia zložka kĺbovej výživy, ktorá sa často vyskytuje aj ako samostatný doplnok výživy. MSM je skratka pre metylsulfonylmetán. Ako už z názvu vyplýva, obsahuje síru. Má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti a pozitívne vplýva na tvorbu kolagénu.

Odporúčaná denná dávka je až 3000 mg.

Kolagén

Kolagén je „kĺbová bielkovina“ a je jednou z hlavných zložiek chrupavky. Táto látka dodáva tkanivám pružnosť (nielen kĺbom, ale aj pokožke a vlasom). V 25-tom roku života sa jeho tvorba znižuje a väčšinou sa okolo 35-teho roku života úplne zastavuje. Preto je veľmi vhodné jeho dopĺňanie vo forme tabletiek. Kolagén zlepšuje hojenie rán, zmierňuje bolesti kĺbov a zlepšuje ich mobilitu.

Odporúčaná denná dávka je aspoň 10 g hydrolyzovaného kolagénu spolu s jedlom.

Kurkumín

Kurkumín je látka, ktorá sa nachádza v kurkume a v menšom množstve napr. aj v zázvore. Nevýhodou je fakt, že je slabo vstrebateľný. Zlepšenie vstrebateľnosti sa dá zlepšiť prijímaním spoločne s čiernym korením či piperínom (extraktom z čierneho korenia).

Má protizápalové a protirakovinové účinky. Odporúčaná denná dávka je 80-500 mg kurkumínu. Nakoľko je ale jeho vstrebateľnosť otázna, netreba sa báť ani vyšších dávok. Kurkumín je látka rozpustná v tukoch a preto by sa mal prijímať spolu s jedlom, v ktorom máš vyšší obsah tuku.

 

Vitamín C

Netreba zabúdať ani na vitamín C, ktorý pomáha v tvorbe kolagénu. Okrem toho je to veľmi silný antioxidant, ktorý pomáha proti poškodzovaniu chrupaviek a dokonca podporuje ich rast. Telo si nevytvára zásoby vitamínu C a preto je potrebné pravidelné zásobovanie tela vitamínom C buď z potravín alebo zo suplementov.

Boswellia serrata

Táto zvláštne znejúca látka je živica zo stromu, ktorý rastie najmä v Ázii. Má protizápalové vlastnosti a pomáha pri osteoartritíde a mozgovom edéme. Potláča bolesť kĺbov a zlepšuje ich mobilitu. Okrem toho má aj protirakovinové účinky. Ohľadne tejto látky ešte neexistuje veľa dostupných štúdií, ale odporúčaná denná dávka sa pohybuje v okolí 5000 mg. Odporúča sa rozdelenie na tri dávky denne.

 

Cissus quadrangularis

Rovnako ako Boswellia serrata patrí medzi menej známe látky. Jej účinky sú ale výnimočné. Cissus podporuje zdravie kostí a kĺbov, pomáha ženám v menopauze a pomáha v raste kostí a hojení rán. Má tiež analgetické účinky.

Odporúčaná denná dávka je približne 3000-3200 mg.

Kontakt

Autoklem SK. s.r.o.

Mládežnícka 4473

017 01 Považská Bystrica

Infolinka

Tel.:     +421 911 750 074

E-mail: info@anabol-nutrition.sk

Po - Pia: 8:00 - 16:30

Copyright 2021 - 2024 © www.Anabol-Nutrition.sk